Start arrow Historia i opis rasy
Dogue de Bordeaux - historia i opis rasy

Dogue de Bordeaux - historia i opis rasy
Serwis Molosy.pl, rok 2002


Dość często pojawia się twierdzenie, że praprzodkiem wszystkich dogów jest dog tybetański, którego wędrówka odbyła się od Tybetu przez Bliski Wschód a następnie do Grecji i Rzymu skąd trafił do Europy Środkowej. Wizerunki psów dogowatych odnalezione zostały w grobowcach Beni-Hassen, których pochodzenie datuje się na rok 2200 p.n.e. Prawdopodobnym jest, że na rysunkach widniały podobizny dawnego typu Alaunta, któremu bliski jest dog de boedeaux. W Europie najstarsze odnalezione w wykopaliskach czaszki psów dogowatych, w Campignien (Dania), pochodzą z 10.000 r.p.n.e.
Dog de Bordeaux zalicza się do pierwotnego typu doga i wywodzi się prawdopodobnie od psów Alanów, lub jak twierdzą inni jest bezpośrednim potomkiem doga akwitańskiego lub asyryjskiego. Pewne jest, że jest on spokrewniony z mastifem z Azji i wielkimi molosami, które przywędrowały do Galicji z Rzymu, gdzie toczyły walki na arenach z dzikimi zwierzętami.
Po upadku cesarstwa rzymskiego dogi przybyły do Francji, gdzie ich głównym zadaniem było staczanie walk na arenach z niedźwiedziami, osłami i bykami. Później zaczęły również spełniać zadania psów stróżujących i pasterskich pilnując stad zwierząt przed wilkami i niedźwiedziami. Dog de bordeaux jest jedną z najstarszych ras francuskich, szczególnie psów na dziki, o których pisał w 1387 wieku Gaston Phoebus w książce o myślistwie. Używał on nazwy alan jako nadrzędnego pojęcia obejmującego trzy podtypy, a mianowicie 'alant gentil', typ charta o dużej, ciężkiej i krótkiej głowie, 'alant vautre', psa o dużej głowie obwisłych faflach i dużych obwisłych uszach używanego do polowań na niedźwiedzie i dzika oraz 'alant de Boucherie' psa rzeźnickiego. Tego ostatniego opisuje w następujący sposób: alanty towarzyszą rzeźnikom, gdy ci idą poza miastem kupić zwierzynę, ponieważ gdy bydło próbuje uciekać, pies łapie je i przytrzymuje tak długo, aż nadejdzie jego pan.  Nazwa dog de boreaux pojawiła się prawdopodobnie od rzeźników z Bordeaux, którzy używali tych psów do pędzenia i obrony przed drapieżnikami i złodziejami stad bydła w trakcie drogi na targ. Należy jednak pamiętać, że określenie „dog" pojawiło się dopiero pod koniec XIV wieku, wypierając określenie alan lub alant. Upadek popularności dogów rozpoczął się około roku 1789, kiedy to po wybuchu rewolucji duże psy kojarzone były z klasą panującą.
Jednak dog de bordeaux przetrwał tylko dla tego, że aż do początku pierwszej wojny światowej psy te były używane do walk z psami, niedźwiedziami .
W połowie XIX wieku rasa ta była powszechnie znana już tylko w Akwitanii. Używano ich do polowań na grubą zwierzynę taką jak dziki i niedźwiedzie, oraz do walk (często według ściśle określonych reguł - psy dobierano według masy, zabronione było uderzanie łapami, oraz atakowanie powyżej łopatki), jak również do pilnowania domów i bydła.


Dogi de Bordeaux - Beaute i Buffalo,H. Raber,
 Encyklopedia psów rasowych, Tom I, Oficyna Wydawnicza Multico, Warszawa 1999,


Na początku planowej hodowli czyli około roku 1888 toczył się ostry spór dotyczący ubarwienia doga de boreaux. Chodziło o to, czy psy powinny być hodowane z czarną maską czy nie. Posiadanie przez niektóre egzemplarze takowej, świadczyć może bezpośrednio o powstaniu krzyżówek tegoż doga z mastifem. (Działanie to miało prawdopodobnie na celu podniesienie wielkości psów, gdyż większość egzemplarzy wahała się w przedziale 65-67 cm w kłębie.) Spór był na tyle zażarty, że w roku 1914 zaczęto postulować o rozdzielenie doga na 2 rasy czyli, psy z czarną maską uznane byłyby za doga de bordeaux, a brązową jako dogi paryskie. Ta propozycja wskazuje na bardzo dużą populację psów z maskami. W Niemczech natomiast zastanawiano się nad utworzeniem trzech klas doga z czarną, brązową maską i bez maski.Po raz pierwszy dog de bordeaux został zaprezentowany w paryskim Jardin d'Acclimatation Paryżu w 1863 roku podczas wystawy psów. Kolejny raz, kiedy psy tej rasy pojawiły się na wystawach przypadł dopiero na rok 1883. Jednak psy pojawiające się na tych wystawach posiadały czarne maski i według niektórych relacji wywnioskować można, że bardziej przypominały mastify angielskie, niż doga de bordeaux.   
Encyklopedia psów rasowych, Tom I, Op. cit.
Jednak w niedalekiej przyszłości na wystawy Paryskie organizowane w Spa i Rouen przybyły dwa psy bez maski. Były to psy w kolorze żółtobrązowym nie przypominające ani mastifa angielskiego ani buldoga. Właśnie według tych psów został w roku 1896 ustalony pierwszy wzorzec rasy opracowany przez Pierra Megnina. Ukazał się on dopiero rok później w 1987 roku w piśmie założonym przez Magnina „Le Dogue de Bordeaux".
W 1910 roku inny znawca rasy J.Kunstler w Eleveur szkic rasy zatytułowany „Etude critique du Dogue de Bordeaux" Po wielu latach dyskusji i polemik ukazał się oficjalny wzorzec rasy opracowany wspólnie przez Kunstlera i Megnina w roku 1911. Obowiązywał on aż do roku 1970, kiedy uległ kolejnej modyfikacji dokonanej przez Raymonda Triqueta we współpracy z dr wet. Mauricem Luquet. Wzorzec ten został ostatecznie znowelizowany według wzoru jerozolimskiego FCI przez Raymonda Triqueta przy współpracy Philippe Serouila w roku 1993 i obowiązuje do dnia dzisiejszego.
W końcu XIX wieku populacja dogów de bordeaux stopniowo zaczęła maleć w związku z rosnącą popularności bernardynów i dogów niemieckich, które zaczęły wypierać psa z Bordeaux. Podczas obu wojen światowych rasa ucierpiała tak bardzo, że po drugiej wojnie światowej zagrożona była całkowitym wyginięciem. Podjęto jednak próbę odtworzenia hodowli z ocalałych egzemplarzy psów, co zaowocowało dużą popularnością doga de bordeaux w dniu dzisiejszym.
Dog de bordeaux jest z natury psem spokojnym i czujnym. Wspaniale nadaje się na stróża, wypełniając swoje zadania z czujnością i dużą odwagą, ale bez agresywności. Dog de bordeaux jest doskonałym towarzyszem, bardzo uczuciowym i przywiązanym do swojego pana. Przywiązanie to i uczucia jakim darzy opiekuna okazuje mu w sposób wątkowo wylewny. Jest psem spokojnym, zrównoważonym,.


 
 
 
O hodowcy
Historia i opis rasy
Wzorzec rasy
Kontakt
 
Brenda
Bonita
Alvaro
Galeria
Szczeniaki
(C) 2014 DEKAS
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.